w dniu 5 stycznia 2022 r. (środa) o 12.00 odbędzie się konferencja prasowa związana z prezentacją obrazu przypisywanemu warsztatowi Wita Stwosza - "św. Augustyn w celi" z ok. 1503 r.
Obraz jest jedną z 6 zachowanych do dnia dzisiejszego kwater ołtarza z opactwa St. Manga w Füssen i po raz pierwszy jest publicznie zaprezentowany w Polsce.
Nastawa z Füssen składała się z szafy środkowej, zawierającej rzeźby, oraz z dwóch par ruchomych skrzydeł, obustronnie dekorowanych. Skrzydła wewnętrzne od strony szafy były zdobione zaginionymi dziś reliefami o nieznanej treści. Na pozostałą dekorację składało się 12 malowanych kwater z wizerunkami świętych. Z tego zespołu do dziś istnieje 6 tablic.
Przedstawienie św. Augustyna jest utrzymane w konwencji późnogotyckiego stylu łamanego. Pogrążona w lekturze postać siedzi na tronie pod baldachimem, w celi oświetlonej gomółkowym oknem. W oddaniu wnętrza i skromnego umeblowania artysta posłużył się perspektywą umowną. Święty jest odziany w dynamicznie drapowane szaty o ostrych załamaniach i charakterystycznych dla warsztatu Stwosza wywinięciach. Obraz jest utrzymany w stonowanych, nieco przygaszonych barwach. Tak, jak w innych jego obrazach pod warstwą malarską nie ma rysunku przygotowawczego.
Obraz prezentowany jest w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dzięki uprzejmości właściciela - Pana Tomasza Jabłońskiego.
W dniu 18 stycznia 2022 (wtorek) o 17.30 odbędzie się wykład przybliżający twórczość Stwosza - "Wit Stwosz - między Krakowem a Norymbergą".
Obraz można oglądać do 30 stycznia.