IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Baśnie i bajki jako przedmiot interdyscyplinarnych badań naukowych”
Opublikowano 13 kwietnia 2022
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Baśnie i bajki jako przedmiot interdyscyplinarnych badań naukowych”, która odbędzie się 30 czerwca 2022 rokuw formie online. Organizatorem Wydarzenia jest Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL.
Bajki i baśnie to jedne z najbardziej fascynujących gatunków literackich. Niegdyś wyraz “bajka” miał negatywne znaczenie, które używano w celu określenia wiadomości niepewnych lub zmyślonych. Nazwa gatunkowa “bajka” łączy zatem intencje gatunku z wymysłem i nieprawdą. Współcześnie bajka kojarzona jest głównie z gatunkiem literatury dziecięcej. Zgodnie z tradycyjnym ujęciem bajkę definiujemy, jako klasyczny utwór literacki w formie opowiastki pisanej prozą lub wierszem uwzględniający fabułę.
Bajka w przestrzeni psychologicznej, psychoterapeutycznej i edukacyjnej
Bajki pełnią funkcje relaksacyjne, terapeutyczne i edukacyjne. Bajkoterapia pozwala na uporządkowanie wiedzy o świecie, wpływa na rozwój sprawności językowej, racjonalizowanie i obrazowanie sposobu rozwiązywania problemu, dają wiedzę na temat grup i związków społecznych oraz budzą poczucie przynależności do rodziny i grupy. Co więcej, bajki pełniące funkcję relaksacyjną mają za zadanie odprężyć, uspokoić i wyciszyć dziecko. Bajki uczą m.in. nakazów i zakazów społecznych, pozwalają odróżnić dobro od zła, a także kształtują charakter człowieka.
Bajka jako gatunek literacki
Bajki i baśnie traktowane są również jako tekst kultury, który warto poddawać analizie. Ocenie podlegać może m.in. struktura bajki, motywy wykorzystywane w tekście oraz język. Ponadto, badać można narratologię, symbolikę czy semiologię występującą w bajkach i baśniach.
Bajki w kulturze masowej – w grach komputerowych, telewizji i reklamie
Istnieje też wiele związków między baśnią i bajkami a kulturą popularną. Współczesne dzieła kultury czy literatury popularnej, w tym filmy, seriale telewizyjne, komiksy, fotografie, gry komputerowe nawiązują do kanonu baśniowego – tematyki, estetyki czy tradycji.
Nic dziwnego więc, że bajki są przedmiotem zainteresowania badaczy reprezentujących wiele dyscyplin – folklorystykę, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, ale również pedagogikę czy psychologię. Do udziału w Konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych poruszaną podczas wydarzenia tematyką, którzy chcieliby przedstawić własne badania nad bajkami.
Organizatorem Wydarzenia jest Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL.
I tura rejestracji w Konferencji trwa do 21 kwietnia 2022 roku.
Przeglądasz archiwalną stronę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która ostatni raz była aktualizowana 2 października 2023 roku i w przyszłości zostanie wyłączona.
Jeżeli trafiłeś tu przez przypadek, możesz przejść do aktualnego serwisu Akademii klikając odpowiedni przycisk poniżej lub pozostać tutaj wybierając opcje "Rozumiem".