Pracownia Podstaw Projektowania

ad I dr sztuki Katarzyna Bucholc

Ur. 1971r. we Wrocławiu. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem (1996) pod kierunkiem prof. Lucjana Kasprzaka - nagroda Ministra Budownictwa. Od 1997 pracuje na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie w Pracowni Podstaw Projektowania prowadzonej kolejno przez prof. Piotra Perepłysia, dr Piotra Kwasieborskiego, prof. Lucjana Kasprzaka a od 2020 prowadzi Pracownię samodzielnie. W latach 2009 – 2021 dydaktyka na Wydziale Architektury w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania – Pracownia Projektowania Wnętrz i wykłady z Ekologii Wnętrz. W 2009 obrona pracy doktorskiej „Tożsamość, Cisza, Piękno - szukanie dróg ‘żywego oglądania’” pod kierunkiem prof. Lucjana Kasprzaka. Prace własne to poszukiwania projektowe wyrażane w kompozycjach wnętrz, malarstwie, grafice użytkowej, rysunku i fotografii.

mgr Ewa Haładyj-Proć

Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Wystawiennictwa w 2015 r.). Uczestniczka wystaw: Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP 2015, „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” w ramach Salone del Mobile 2017, Wawa Design Festiwal, Meble AW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w biurze Carbondale w Paryżu. Zajmuje się wystawiennictwem, projektowaniem wnętrz i grafiką użytkową. Od 2021 roku asystentka w Pracowni Podstaw Projektowania. W międzyczasie skończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim, broniąc pracy magisterskiej z zakresu nauki o państwie pt. „Ochrona zabytków architektury a polityka historyczna państwa w Polsce” i została mamą Marianny.

mgr Ola Munzar

Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz (dyplom w Pracowni Projektowania Mebla), asystentka w Pracowni Konstrukcji i Formy, projektantka wnętrz i wyposażenia z kilkunastoletnim stażem, mama dwóch chłopców i jednego psa. Ma słabość do neonów, starych map i sobót. Jej projekty zdobyły wyróżnienie Must Have i znalazły się w finale konkursu Dobry Wzór. Uwielbia trudne rzuty i pracę w interdyscyplinarnych zespołach. Nie boi się mylić. Aktualnie pracuje nad doktoratem na macierzystym wydziale. Pieprzyk ma po prawej, a serce po lewej.

mgr Joanna dudek  (zastępstwo)

Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz (2019 rok), dyplom magisterski  z wystawiennictwa pod kierunkiem prof. ASP dr hab. Barbary Kowalewskiej oraz aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Zwierzchowskiego. Pracuje na macierzystym wydziale od 2020 roku. Do jej głównych działań twórczych należą sztuki wizualne, malarstwo, projektowanie graficzne oraz zainteresowanie materiałami  i ich właściwościami. Uczestniczka wielu wystaw, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „kultura w sieci” w 2020 roku. Obecnie pracuje nad pracą doktorską na macierzystej uczelni.

Program Pracowni Podstaw Projektowania dąży do rozbudzenia w studentach „widzenia plastycznego” – zaciekawienia poznawczego w badaniu rzeczywistości (praw świata natury i człowieka) skutkującego świadomym posługiwaniem się językiem plastycznym w całym procesie projektowym.

Obszarem studiów jest przede wszystkim przestrzeń. Ład przestrzenny i środki przybliżające do jego zaistnienia analizowane są w oparciu o obserwację harmonii istniejących w świecie natury faktów plastycznych.

Alfabet znaków plastycznych – kolor, materia, kształt, światło, konstrukcja – to język projektowy, za pomocą którego wyrażane są określone treści w kompozycjach przestrzennych. Zadaniem priorytetowym jest poszukiwanie czytelnych znaków plastycznych wyrażających spójną myśl kompozycyjną, konstrukcyjną i funkcjonalną projektowanych obiektów.

Sposób pracy to szczególny nacisk na działania manualne – rysunek odręczny oraz makietowanie trójwymiarowe - pozwalające na wielozmysłowe doświadczanie przestrzeni wraz z kształtującymi ją materiami, światłem i stabilnością konstrukcji.

Wątek konstrukcyjny wprowadza zadania łączące wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu materiałoznawstwa i konstrukcji. Celem ćwiczeń i wykładów jest poznanie właściwości i zastosowania poszczególnych materiałów, tworzyw stosowanych w meblarstwie, wystawiennictwie oraz architekturze wnętrz a także wpływ materiału i konstrukcji na kształt obiektu.