I rok studiów stacjonarnych I st. — wtorek 14:00-17:35
II rok studiów stacjonarnych I st. — środa 14:00-17:35
II rok studiów niestacjonarnych I st. — środa 18:00–20:15
Pracownia fotograficzna czynna w godzinach:
- pon. 11:00–17:00
- wt. 10:30–14:30
- śr. 10:30–14:30
- czw. 11:00–17:00
- pt. nieczynne
Opieka: st. ref. techn. Anna Zagórska tel: 502 727 256
1991-1996, studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie
05.1996, obrona pracy magisterskiej
Dyplom pt. Spotkanie, został zrealizowany w Pracowni Projektowania Mebli Prof. Zbigniewa Wójcickiego, teoretyczna praca magisterska pt. Warsztaty Wiedeńskie, pisana pod kierunkiem mgr Józefa Mrozka, na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. 09.2009, obrona pracy doktorskiej pt. Relacje światła w nowoczesnej architekturze wnętrz na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi, pod opieką dr hab. Mariusza Dąbrowskiego.09.2019, stopień doktora habilitowanego na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.
Zainteresowania fotograficzne były na początku powiązane ze studiami na Wydziale Architektury Wnętrz. Zapis fotograficzny był elementem dokumentacji, z czasem stał się stał się kreacją.
Przestrzeń, pejzaż i człowiek są głównymi tematami działań wszystko związane z rysunkiem, malarstwem i projektowaniem. W ostatnich latach realizacja zdjęć związana jest z „historia życia” polskich domów i ukształtowanych wnętrz na przestrzeni wielu pokoleń. Szczególne zainteresowania koncentrują się wokół optyki, różnorodności postrzegania przestrzeni i przetwarzania obrazów.
Zainteresowanie fotografią i poszukiwania estetyczne wiążą się z zaciekawieniem wnętrzami z historią w tle, wiążą się z ukończonym kierunkiem projektowania, związanym z kreacją wnętrz mieszkalnych, umiłowaniem do kontrowersyjnych połączeń detali wyposażenia wnętrz oraz upodobaniem do wpatrywania się i rejestrowania światła, barwy oraz przestrzeni w fotografii. Powodem moich poszukiwań fotograficznych i interpretacji teoretycznych jest ciekawość odnosząca się do ludzkiego życia i przedmiotów, z którymi wypełniona jest przestrzeni domu.
Ukończyła Wydział Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2018 roku obroniła dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Wnętrz, promotor dr hab. Beata Dobryjanowicz. Od 2013 roku aktywnie bierze udział w życiu Koła Naukowego Filtr AW. W latach 2019-2022 była asystentką przy prowadzeniu zajęć z przedmiotu Portfolio i Grafika Prezentacyjna. Od 2019 roku jest asystentką w Pracowni Fotografii i prowadzi zajęcia z dr hab. Anną Plewką. Projektuje wnętrza prywatne, publiczne oraz architekturę jedno i wielorodzinną.
Zainteresowania fotograficzne pojawiły się już w dzieciństwie i trwają do dziś. Regularnie bierze udział w warsztatach, plenerach oraz festiwalach fotograficznych.
Fotografia
Zajęcia prowadzi: dr hab. Anna Plewka, as. mgr Klaudia Majewska, wspomaganie techniczne st.ref.techn. Anna Maria Zagórska.
Zajęcia mają na celu pozyskanie:
- umiejętności samodzielnego posługiwania się podstawowym sprzętem fotograficznym (lustrzanka cyfrowa/kompakt cyfrowy/ oraz swobodne posługiwanie się sprzętem studyjnym.
- udoskonalenie zdolności manualnych z zakresu fotografii, ze szczególnym wskazaniem na fotografię architektury i obiektu
- umiejętności przygotowania obrazu do druku według przyjętych założeń (obróbka w programie Adobe Photoshop, ewentualnie ciemnia analogowa)
- zdobywanie doświadczeń związanych z drukiem średniego i dużego formatu
- zrozumienie zasad kompozycji obrazu.
W celu poprawy jakości materiału zdjęciowego rozwijane są zagadnienia z zakresu ciemni cyfrowej, przygotowanie zdjęć do druku, modyfikacja koloru w obrazie, zamiana zdjęć barwnych na monochromatyczne ze wskazaniem na różne sposoby obróbki pliku. Finalnie prace oddawane są w formie wydruków wysokiej jakości z podklejeniem i prezentowane na końcoworocznej wystawie Wydziału Architektury Wnętrz.
Koło Naukowe „filtr AW”, które powstało w 2010 r. na prośbę studentów, których zainteresowania wykraczają poza kurs podstawowy. Poruszane są zagadnienia: fotografia analogowa, warsztaty cyklicznie. Opiekun Naukowego: dr hab. Anna Plewka. Realizowane są tematy wykraczające poza tematy zajęć. Członkowie Koła Naukowego mogą kreować sposób realizacji pasji np. współpraca z zewnętrznymi galeriami i innymi instytucjami.
Program pracowni:
Zajęcia w Pracowni Fotograficznej obejmują podstawy teoretyczne, ćwiczenia studyjne i korekty wykonanych prac. W atelier realizowane są m.in. fotografie makiet powstałe w pracowniach projektowych Wydziału Architektury Wnętrz. Studenci zyskują umiejętność samodzielnego posługiwania się profesjonalnym sprzętem fotograficznym w warunkach studyjnych, a następnie udoskonalają swój warsztat w zakresie ciemni cyfrowej. Tematy realizacji fotograficznych związane są z fotografią przestrzeni. W trakcie zajęć rozwijane są możliwości wykorzystania światła naturalnego i studyjnego do realizacji fotografii: obiektu, form architektonicznych i pejzażu za pomocą profesjonalnego sprzętu. W celu poprawy jakości materiału zdjęciowego rozwinięcie zagadnień z zakresu ciemni cyfrowej: rozmiar obrazu, zmiana rozdzielczości, przygotowanie plików do druku, modyfikacja koloru w obrazie, zamiana zdjęć barwnych na monochromatyczne z podaniem różnorakich sposobów.
Koło Naukowe „filtr AW”, które powstało w 2010 r. na prośbę studentów, których zainteresowania wykraczają poza kurs podstawowy. Poruszane są zagadnienia: fotografia analogowa, warsztaty cyklicznie. Opiekun Naukowego: dr hab. Anna Plewka, as. mgr Klaudia Majewska, wspomaganie: Anna Zagórska