Aktywna w zawodzie od 1983 roku jest projektantką obiektów architektonicznych, projektów wnętrz i mebli . W ostatnich dziesięciu latach działa głównie w obszarze architektury sakralnej i zabytkowej.
Wspólnie z mężem - architektem Piotrem Stefańskim w ramach autorskiej pracowni realizuje monumentalne obiekty sakralne jak np. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi i kościół pw. św. Wacława w Warszawie, projektuje wnętrza kościołów i kaplic (kaplice w portach lotniczych Warszawy i Łodzi, kaplica adoracji w łódzkiej Archikatedrze) oraz rewitalizacje obiektów historycznych (Klasztorny Zespół Pokamedulski na Wigrach -współpraca z as. Anną Egert).
Projektuje i realizuje witraże m.in. w kościołach Krakowa i Łodzi, w Suszcu k/Pszczyny, Drzewocinach, Suwałkach, Łukowie.
W środowisku akademickim działa naukowo jako promotor i recenzent prac doktorskich i habilitacyjnych. Od 1998 roku jest opiekunem Koła Naukowego Studentów WAW, a od roku Pełnomocnikiem Dziekana ds. Studiów Podyplomowych WAW.
Projektowanie łączy z twórczością malarską i rysunkową.
Absolwentka kierunku Architektura i Urbanistyka na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, przynależność do Mazowieckiej Okręgowej Izbie Architektów od 2001r.
Autorka i współautorka wielu projektów budowlanych i wykonawczych obiektów użyteczności publicznej - sportowych, handlowych, hotelowych i usługowych, a także budynków przemysłowych i mieszkalnych. W dorobku twórczym posiada również projekty wnętrz biurowych, bankowych, sportowych i hotelowych, a także opracowania urbanistyczne.
Najważniejsze zrealizowane projekty to obiekty sportowe: stadion piłkarski w Gdyni, wielokrotnie wyróżniany przez PZPN i hala sportowa w Częstochowie, która otrzymała nagrodę drugiego stopnia w konkursie "Budowa Roku 2012", a także została laureatem lokalnego konkursu "Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością”.
Od 2016 na stanowisku wykładowcy na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
mgr inż. architekt Dariusz Śmiechowski
Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej 1984. Autor i współautor wielu rozwiązań projektowych (w tym nagradzanych w konkursach) w kraju i za granicą, często interdyscyplinarnych, obejmujących problematykę od urbanistyki, poprzez koncepcje budynków, do detalu. Do najważniejszych zainteresowań twórczych zalicza projektowanie w nurcie zrównoważonego rozwoju, ze szczególną uwagą na aspekty ekologiczne i społeczne (poszanowanie zasobów, jakości zdrowotne, partycypacja użytkowników we współtworzeniu przestrzeni, nowe formy powszechnej edukacji architektonicznej) a także publicystykę i krytykę architektoniczną. Od kilkunastu lat wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz (m.in. opracowania techniczne w pracowniach Projektowania Wnętrz oraz Wystawiennictwa). Współpracuje z innymi uczelniami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi. Członek międzynarodowej organizacji PLAYCE zajmującej się edukacją architektoniczną dzieci i młodzieży, członek SARP (m.in. zespołu redakcyjnego Polskiej Polityki Architektonicznej w ramach prac Polskiej Rady Architektury), stały współpracownik miesięcznika Architektura-murator. Członek Rady Programowej AUTOPORTRET – pisma o dobrej przestrzeni. Stały współpracownik Arché.
Program Przedmiotu
Przedmiot „Opracowania Techniczne” prowadzony w ramach zajęć w pracowniach Projektowania Wnętrz, Projektowania Wystaw, Pracowni Detal Miasta i w II Pracowni Projektowania Architektonicznego wiąże się nierozłącznie z programami tych pracowni. W ramach przedmiotu przewidziano konsultacje zagadnień wykonawczych, rysunków, makiet, itp. a w rezultacie opracowanie własnego projektu (semestralnego, dyplomowego). Umiejętności studentów oparte są na wcześniejszych kursach budownictwa, rysunku technicznego, ergonomii (rok I i II studiów licencjackich) oraz wykładach i wizytach studyjnych.
Zakres typowego opracowania to dowodzące możliwości realizacyjnych własnego projektu rysunki rzutów, przekrojów (w skali 1:50, 1:20), detale wykonawcze, krótki opis techniczny. Przedmiot prowadzony jest dla studentów II i III roku studiów licencjackich oraz I i II roku studiów magisterskich.